Keblinger

Keblinger

Biri bir şey demiş:

Artık eş zamanlı olarak buradayım:

http://jesusyavuz.tumblr.com


(jesusyavuz)

Galatasaray Ekonomisinde Gelinen Nokta

| 16.2.10


Hatırlamak zor olmayacaktır; dört beş sene öncesine kadar her spor bülteninde haciz iddiaları vardı Galatasaray için. Kah AliSamiYen'de kah MetinOktay Tesislerinde kah da gayrimenkullerinde. Ribery gibi bir yıldızı kaçırmamıza neden olan 100 bin dolarlık sözleşmeyi koruyamamaya neden olan mali yapı. Transferde bel büken; ucuz, nispeten niteliksiz ya da sönmüş futbolcu transferleri... Ali Haşhaş'ın açıklamalarını okuduktan sonra düşününce bunları bir şaşkınlık yaşadım içimde. Ki laf da değildi bunlar, hepsi gerçekleşmeye başlamış ya da başlamaya yaklaşmış şeylerdi. Gerçekten gelecek adına umut doldum.. Dünya çapında bir kulübün mali yapısını düzenlemesi gerektiğini, önce orada işleri yola koymasının gerektiğini söylememize gerek yok sanırım. Sizin de okumanızı isterim. Bugün yönetime fazla taraf oldum gibi fakat gerçeklere bakınca da karşıma çıkan tablo bu gibi. Yine de görüşünüzü mutlaka belirtin, yanlış düşündüğüm yerde beni uyarın lütfen.
Şimdi bu açıklamalara biz göz atın derim:

"Dünya Kulübü oluyoruz"

Galatasaray Yönetimi'nin mali işlerden sorumlu yöneticisi Ali Haşhaş, mali genel kurul ve seçimli genel kurul öncesinde DHA'ya özel konuştu. Sarı kırmızılı kulübün parasını kendi parasından daha çok düşünen Ali Haşhaş'ın, DHA'a yaptığı açıklamalar şöyle:

"Dünyada global bir kriz yaşadık. Ülkemiz de bundan etkilendi. Sayın Başbakanımızın dediği gibi teğet geçti. Doğrudur. Galatasaray'ı da bu kriz teğet geçti diyebiliriz. Biz gelir gelmez, Galatasara'ın acil ödenmesi gereken borçlarının listesini çıkarttık. Ödemeye başladık. Yani Galatasaray'ı basiretli bir tacir haline getirmeyi istedik. Çünkü bu moralitedir. Bankalar nezninde Galatasaray borçlarını ödüyor havası piyasaları da etkiliyor. Onun için önce devlete olan borçlarımızı, vergi borçlarımızı bir kısmını taksitlendirerek ödedik ve ödemeye devam ediyoruz. Bir kısmı da yeni gelir vergiler ve SSK'lar. Bunları da zamanında ödüyoruz. Bu ne demektir.

Devlete karşı vecibelerimizi yerine getiriyoruz. Arkasından bankalar geliyor. Bizim en çok borçlu olduğumuz banka Vakıf Bank. O da taksitlendirilmiştir. Taksitleri ve faizleri zamanında ödeniyor. Diğer bankalarla da hareketli kredi haline getirdik. Ödeyip açıyoruz. Yani hiç birini kasmadık. Bu da Galatasaray'ı bütün piyasa nezninde, bankalar nezninde iyi bir görüntü verdi. Galatasaray bugün borçlarını öder hale geldi. Galatasaray bugün fiziki olarak 129 milyon Dolar borcu vardır. Piyasada okuduğunuz yazılarda ciddi rakamlar konuşuluyor. Ben işin içerisindeyim. Bütün herşey benim önümde. Ben imzalıyorum bunların çoğunu. Galatasaray'ın böyle bir borcu yok. Bu tip beyanatların da çok doğru olmadığına inanıyorum. Çünkü piyasaya Galatasaray'ı çok borcu varmış gibi göstermek Galatasaray'a zarar veriyor. O yüzden hakiki borçlarını söylemekte fayda var. Borca bakış açınız çok önemli. Ne borç, ne değil? Siz bir kontrat imzalamışsınız.

Türk Telekom'a. Bunu sonuçta hizmet olarak ödeyeceksiniz. Onu borç olarak gösterirseniz, borçlu gözükürsünüz. Ama siz bunun karşılığını zaten ödüyorsunuz. Statların üstüne Türk Telekom Arena diye yazıyorsunuz. Mesela kol reklamı alıyorsunuz. Bunlar hep hizmet ile ödenecek paralar. Divan Kurulu'nda da başkanımız açıkladı. Borcun böyle olmadığını, hatta 5 yıl içinde Galatasaray'ın artıya döneceğine dair bir rapor yayınlandı. Bunu yayınlayan biziz. Türkiye'nin en ünlü kişileri bu raporu hazırladılar ve bu rapor da Divan Kurulu'nda sayın başkanımız tarafından açıklandı. Divan tarafından da çok ciddi bir alkış aldık.

Galatasaray doğru yerde. Galatasaray bunun için çok ciddi çalışmalar yaptı. Bonus Card diye bir kart çıkarttı. Galatasaray GSM diye bir olay başlattı. Galatasaray TV diye bir olay başlattı. Önümüzdeki günlerde yine açıklayacağımız bir proje daha olacak. Bunlar Galatasaray'ın geleceği. Eskisi gibi hiç bir takım ciddi sporsorlar bulamaz. Ufak ufak para toplanacak. Ordan 1 lira, burdan 10 lira. Yıl içinde 10-15 milyon Dolar girecek. Bu durum istikbalde, 5 sene sonra 50 milyon Dolar'ı bulacak.

Galatasaray bunları yaparak ilerki yılların önünü açtı. Galatasaray taraftarı diyor ki, çok ünlü futbolcular getirin. Getirelim, tamam. Galatasaray taraftarı da bize yardım etmeli. Gidip Bonus Card almalı ve Galatasaray'a hizmet etmeli. Her harcadığı para da Galatasaray'a para olarak dönsün. Galatasaray adına kurulmuş telefon hattından konuşmalı ki Galatasaray burdan para kazansın. Bonus Card bizim için çok ciddi bir para gelişidir. Bütün taraftarlarımızdan rica ediyorum."

"Dünyanın her tarafında, Türkiye'nin her kulübünde muhakkak gecikmeli paralar ödeniyor. Ama biz bir prensip koyduk. O prensiplerde yürüyoruz. Futbolcumuzu üzmeme prensibi. Galatasaray elinden geldiğince futbolcularına, sadece futbolcularına da değil personeline yardımcı oluyor. Galatasaray Kulübü hiç kimseyi kapıya getirmedi. Hiç bir futbolcusunun konuşmasına sebep vermedi.

İlerleyen günlerde Galatasaray'ın gelirleri artıyor. Çok güzel bir yayın ihalesi oldu. Şampiyonluk halinde 50 milyon Dolar'a kadar giden bir gelir sağlayacak. Galatasaray stat gelirinden artık 60-65 milyon Dolar'dan bahsedeceğiz. Bizim en büyük rakibimiz bizden 5 sene önce bu geliri elde etmeye başladı. 52 binlik stadı bitirdi. 5 yıldır her sene bizden 30-35 milyon Dolar fazla hasılat yaptı. O dönemde biz 2 defa şampiyon olduk.

Rakibimiz 1 defa şampiyon oldu. Düşünün ki o gelirler bizde olacaktı. 2009'un 29 Ekim'in de stadımız teslim olacaktı. Yani 1 yıl önce biz 50-60 milyon Dolar para alacaktık. Buna rağmen Galatasaray sesini çıkartmadı. Görevi ne ise onu yaptı ve gelirlerini artırıcı tedbirler aldı. Bugünlere geldi. Adnan Polat çok çalışkan ve çok iyi niyetli. Profesyonellerimiz çok ciddi çalışıyor. Çok güzel bir çalışma ortamımız var, inancımız var. Zaman zaman medya karşısına çıkıp övüyor bizi. Bizin en büyük sermayemiz bu övgüdür. Bu bize bir moral, heyecan veriyor."

RİVA ARAZİSİ

"İstikbalde bu çok acele verilecek bir karar değil. Biz burada öncelikle ön yeterlilik diye bir ihaleye çıkacağız. Müteahhitleri davet edeceğiz. Bu müteahhitlerin bu kapasitesi var mı, buralarda bu inşaatları yapabilecekler mi diye. Baktık ki çok ciddi bir talep var. Ekonomiyi de düzelmiş vaziyette görürsek ikinci ihaleyi yapacağız. Bu ihalede burasının Galatasaray'a nasıl gelir getirdiğini göreceğiz. Bunu genel kurulla, divanla paylaşacağız.

Benim öngörüme göre 400 milyon ile 800 milyon Dolar'a çıkacak kadar hedef var. Zamanın akışına göre bunu yapabilir. Galatasaray bununla daha değerli yatırımlar yapabilir. Galatasaray 'Ben burayı sattım, bununla gidip futbolcu alayım' diye düşünmez. Adnan Polat'ın çok ciddi bir kararı var. Galatasaray'ın hedefleri çok büyük. Bir dünya kulübü haline gelmek istiyor. Böyle bir hedef koyduk önümüze. İşte bu hedefleri yapabilmek için de bunları yapmak gerek. Bu ruhsatları almak lazım. Bu arazileri değerlendirmek lazım. Zamanla göreceğiz."

DANIŞTAY KARARI ESKİ İMAR YASASINA KARŞI KARAR, STAT İNŞAATI DURMAYACAK

"Bu karar, inşaatı durduracak bir karar değil. Bizim inşaatımız devam ediyor. Zaten ondan sonra TOKİ başkanı da beyanaat verdi. Galatasaray Stadı yürümektedir. Hiç bir problem yoktur. İnsanlarımız, taraftarlarımız rahat etsin. Allah nasip ederse 29 Ekim 2010'da stadımızı açacağız. Sayın başbakanımızın da zaten öyle bir hedefi var. Belki 15-20 gün geçikme olabilir. Her zaman olabilir. Onun dışında böyle bir problem yoktur."

"Hedeflerimize doğru bir takım planlar yapıyoruz ve bunun için gece-gündüz çalışıyoruz. Bu hedeflere daha çabuk ulaşabilmenin yolu var. Galatasaray taraftarı Bonus Card'ları kullansın, telefonları kullansın. Bize yardımcı olsun. Başkanımızın dediği doğrudur. Tünelde ışık gözükmüştür. Lütfen başkaları kıskanmasın. Onlar da yapsın. Bütün kulüpler ne kadar büyürse biz dünya kulübü haline geliriz. Bunları diğer kulüpler de yapıyor."

"Haldun Üstünel çok akıllı bir çocuk. Biz bu çok ünlü topçuları kiralama usulü aldık. Maliyeti var, ama Galatasaray'ın ihtiyacı olan bir maliyet. Haldun Üstünel çok araştırıyor. Çok soruyor. En ucuzu neyse yapıyor. Futbol Şubesi de çok iyi ellerde diye düşünüyorum. Adnan Sezgin Florya'da çok iyi çalışıyor. Haldun Üstünel çok iyi çalışıyor. Biz transferi yapalım, nasıl olsa öderiz diye düşünmüyoruz. En önce bu kaynağı yaratıyoruz. Çünkü başkan bu şartlarda istiyor.

Bütçe disiplini diye bir sistem var. Herkes buna uyacak. Olmayan parayı yemeyecek. Adnan Polat böyle bir hedef koydu. 'Olmayan parayı yemeyeceğiz arkadaşlar' dedi. Galatasarayın menfaatleri doğrultusunda zaman zaman herkes birbirini uyardı ancak şu anda gerçekten bir birlik içerisinde çalışıyoruz. Bu çok önemli. Telefonda sürekli paslaşıyoruz. Kimse tek başına iş yapmıyor. En doğru kararı hep birlikte veriyoruz."

ŞİRKET BİRLEŞMESİ

"Çalışmalar devam ediyor. Bugün bitmiş birşey yok ancak hızlı bir çalışma devam ediyor. Çok yakın zamanda haber verebiliriz. Açıklama yapabiliriz. Bunlar çok basit işler değil yılların birikimi, bu zamana kadar gelmiş. Bu birikimleri de bir anda çözmek o kadar basit değil. Birleşmemiş bir şirket hep kafa karıştırıyor.

Siz Galatasaray'ı bir olarak görmezseniz, şirket şirket ayırıp hesaplarına bakarsanız, bazı rakamlar görünüyor, karşınıza çıkıyor. Ama hadiseyi bütün olaarak gördüğünüz zaman işte o borçların olmadığını görüyorsunuz. Bu demektir ki bu birleşmenin olması şart. Galatasaray bir şirket haline gelmeli. Birisi kazanacak kar getirecek, diğeri satacak zarar getirecek. Böyle bir mantık olmaz. Karın ve zararın birleştiği bir yer olması lazım."

ŞİRKET HİSSELERİMİZİ MANİPÜLE EDEN ÜLKEYE İHANET EDER

"Galatasaray kamuya mal olmuş bur kulüp. 22-23 milyon taraftarı olan bin kulübün hisseleriyle böyle oynayıp da rahatsız etmemeleri lazım. Bir takım manipülasyonlar varsa bunların önlenmesi için çalışmalarımız var. Bütün büyük kulüpler için konuşuyorum. Bizler kamuya açık işler yapıyoruz. Burdan gelecek menfaat Türkiye'nin menfaatidir.

Galatasaray Kulübü başarılı olursa Türkiye kazanacak. Halka açılmak çok önemli bir hadise. Bu demek değildir ki Galatasaray şirketleşince bir kere daha halka açılmayacaktır. Olabilir, yönetimler karar verir."

"Ben eskiden maça futbol diye bakıyordum artık para diye bakıyorum. Şampiyonlar Ligi'ne kalmadığımız gün uyuyamadım. Sakatlanınca futbolcu paramız gitti diyorum. UEFA'da şampiyonlukta belli hedeflerimiz var. Ziraat Kupası'nı unutacağız artık. Yapabilecek birşey yok. Bir kaza oldu. Galatasaray'ın hakkıydı, ama olmadı."


Kaynak : DHA

2 yorum:

Adsız at: 21 Şubat 2010 13:20 dedi ki...

mali yapı düzelmeden dünya kulübü olunmaz zaten ama büyük oynıcak adamlar lazım yönetime yoksa çabuk çuvallarlar uefayı kazandığımz zamandaki gibi..

{ Jesus } at: 21 Şubat 2010 17:14 dedi ki...

Haklısın kesinlikle. Galatasaray'ın en büyük yönetim hatalarından biridir Uefa'yı maddi kazanca çevirememek...

Yorum Gönder

Yorum yapmak için üye olmak gerekmiyor. Vallahi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

Copyright © 2010 AcademyLion