Keblinger

Keblinger

Biri bir şey demiş:

Artık eş zamanlı olarak buradayım:

http://jesusyavuz.tumblr.com


(jesusyavuz)

Transfer Kazanı # Halil Altıntop

| 21.6.10

Halil Altıntop. Birçok hemşehrisinin aksine Bundesliga'da tutunmayı başarmış, hatrı sayılır goller atıp krallığı zorlamış, milli takıma kadar da yükselmiş yetenekli bir Türk evladı... O kariyerini sürdüredursun, adı takımlarla anıladursun, birçokları onun ikizi Hamit'in gerisinde kaldığını söylüyor tartışmaların ana hattında. Oysa ikisi o kadar farklı dünyalar ki. -Futbolculuk anlamında tabi- Hamit, fiziğini iyi kullanan, topun teknik yönüyle pek işi olmayan, verilen işi layıkıyla yapmaya çalışan tam bir görev adamı. Bu görevler de daha çok işin defansif kısmında. Ee hal böyle olunca da çıktığı yerde tutunması zor olmuyor. Yani bölgesini iyi savunsun, pres yapsın arada gol atıp asist yapsın yeter denilen bir oyuncu. Ama Halil'in görünürde adı ne? Forvet... Peki forvet ne yapar? Gol atar... Atamazsa? Başarısızdır. Bitti... Halil'in böyle görülmesinin ana sebebi de bu işte. O yüzden Schalke'den sonra Hamit'în yaptığı çıkışı yapamadı Halil. Çünkü Schalke ona göre değildi. Hamit hiç bir takımda sırıtmayacak nitelikte bir oyuncu. Oysa Halil üzerine taktik kurulacak bir oyuncu. Kaiserslautern'de olan da buydu. Zira orada oynarken hat-trickle aldığı bir çok maç hatırlıyorum ben. Halil'i kullanmayı bilirsen gerçekten iyi oyuncu, bunu her yerde savunabilirim. Peki nasıl kullanılır Halil, nasıl verim alınır ondan onu tartışalım biraz.

Bir kere önce şunu belirtmek gerekir ki Halil pivot ya da son vuruş özellikli -bir nevi Jardel gibi- bir santrafor değil. Yani tek forvet oynayacaksan ileri koyacağın adam olmaz Halil. Onu daha çok en uçtaki adamı ikileyecek tarzda kullanabilirsin. Yani ortasahaya da santrafora da yakın olacak bir forvet elemanı... İlerde pres yapan, top kazanan, uzaktan şutu olan, son vuruşları iyi olan, yaratılan boşluklara iyi kaçabilen bir oyuncu Halil. Görünürde değil uygulamada düşünülmesi geerken forvet yani Halil. 

İşin Galatasaray boyutuna gelirsek; bonservisinin elinde olması Adnan Sezgin'in iştahını kabartmış diye duydum ben de lakin ne derece olası bir transferdir bilemiyorum. Aslında geçen günlerde Adnan Polat ilgilenmiyoruz demişti ama Stoch olayından sonra da bir futbolcuyla ilgilendiğini belirtmekten kaçması muhtemeldir diye düşünüyorum. Dolayısıyla Halil'in transferi muamma şimdilik ama ben bonservisinin elinde olması ve de Türk kontojenından olması sebebiyle takıma katılmasını oldukça yerinde buluyorum. Zira işin taktiksel boyutunda da katkı sağlayacaktır takıma. Şöyle ki elimiz de Baros gibi bir futbolcu var ve ilk 11'deki yeri garanti. Ee Rijkaard'ın da olası sisteminde de tek forvet var ama şöyle bir şey var ki Halil oyunun ofansif kısmındaki her mevkide oynayabilecek bir oyuncu. Bu sebeple olaya sadece santraforsal bakmamak lazım. - bu arada yeni bir terim yarattım ''santraforsal'' :)) - Şöyle ki ; ileri üçlüdeki her mevkide kullanılabilecek bir oyuncu. Ayrıca Rijkaard'ın zaman zaman 4-4-2 de oynayabileceğini düşünürsek Baros'un arkasındaki adam olarak da kullanılabilir rahatlıkla. Zira Schalke gibi bir takımdan gelecek olması ona güvenmemiz için bir başka etken. Sonuçta her sene şampiyonluk potasında olmuş ve de Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etmiş bir takımın oyuncusunu alıyorsunuz...

Dediğim gibi söylentileri ayyuka çıkan ama kesinliği olmayan bir transfer Halil. Ama olursa iyidir, hoştur, sevinilesidir..

Biraz istatistik de iyidir:

Eintracht Frankfurt : 15 maç / 3 gol
Schalke : 129 maç / 22 gol / 11 asist / 41 maç sonradan oyuna girmiş.
Kaiserslautern: 96 maç/ 29 gol / 12 asist/ 24 maç sonradan oyuna girmiş.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

Copyright © 2010 AcademyLion