Keblinger

Keblinger

Biri bir şey demiş:

Artık eş zamanlı olarak buradayım:

http://jesusyavuz.tumblr.com


(jesusyavuz)

Film Önerisi # A Separation

| 10.7.12
Bir Ayrılık - 2011/İran
Yönetmen: Asghar Farhadi
Oyuncular: Leila Hatami, Peyman Moadi, Shahab Hosseini

İran Sinemasından sade, gerçekçi, insan odaklı enfes bir yapım.
          Ailesini yanına alarak ülkeyi terk etmek isteyen Simin, alzheimer hastası olan babasını bırakmak istemeyen kocası Nader'i İran'dan ayrılmaya ikna edemeyince boşanma davası açar ve annesinin evine taşınır. Ancak kızları Telmeh'in velayeti konusunda uzlaşamazlar ve Nadir'in babasına bakması için tuttuğu genç kadın bambaşka sorunlara neden olur.

 
           Bir Hollywood filminin asla ulaşamayacağı doğallıkta ve sadelikte işlenen Bir Ayrılık, katıldığı festivallerden bir çok ödülle döndü ve son olarak en iyi yabancı film Oscar'ını kazandı. 'Adalet' ve 'Vicdan' kavramları üzerine kurulu film, sosyal hayattaki sınıf farklarını, toplumun kadına bakışını ve dinin ahlak sistemindeki yerini  sorguluyor. Yalnız bunu yaparken hiç bir ahlaki tavsiyede bulunmuyor; yargılama kısmını tamemen seyirciye bırakıyor. Filmi izlerken kendinizi bir hakim gibi hissediyorsunuz, sürekli empati kurma durumunda kalıyorsunuz.


       Ayrıca dünyanın neresinde olursanız olun insanın benzer sorunlarla, çaresizliklerle, çelişkiler ve 
kararsızlıklarla mücadele ettiğini anlıyorsunuz çünkü vicdanın vatanı,dini veya ırkı yok, insani duyguların dili aynı.. Oyunculuklar ders olarak verilecek kadar harika, filmin bu kadar gerçekçi olmasında büyük payı var ancak bir tanesi var ki muazzam bir performans sergilemiş; kim olduğunu söylemeyeceğim izlerken dikkatinizi çekeceğine eminim. Aldığı tüm ödülleri sonuna kadar hakettiğini düşündüğüm Bir Ayrılık İran Sinemasını keşfetmek için iyi bir başlangıç olacaktır, iyi seyirler.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorum yapmak için üye olmak gerekmiyor. Vallahi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 

Copyright © 2010 AcademyLion